"A fiatalok igenis politizáljanak" – tovább vitáztak a diákok ügyéről a Fővárosi Közgyűlésben
A vita tárgya a diákok közéletbe való bevonását célzó "Mi Budapestünk Program" elfogadása volt a Fővárosi Közgyűlés szerdai ülésén.
A vita tárgya a diákok közéletbe való bevonását célzó "Mi Budapestünk Program" elfogadása volt a Fővárosi Közgyűlés szerdai ülésén.
Kedden nagy port kavart a diákok ügye a politikai pártoknál, akik kihátráltak a diákszövetkezetek mögül. Majd jöttek Magyar Péterék, akik végül mégis a támogatásuk mellett döntöttek.
Úgy vélik, a kormány szembemegy a diákok érdekeivel, ezért azt kérik, távolítsák el a törvényjavaslatból a telekommunikációs eszközökre vonatkozó részt.
Az ADOM Diákmozgalom, az Egységes Diákfront (EDF) és a Fridays For Future bemutatta Magyarország közös választási programját, melynek célja a budapesti diákok és fiatalok életének megkönnyítése.
A tanulásban segítséget kérők és a korrepetálásokat vállalók jelentkezését egyaránt várják a programban.
Többféle megmozdulás, demonstráció és beszéd zajlott a fővárosban március 15-én. Legtöbben a nyilvánosságba nemrég berobbant Magyar Péterre voltak kíváncsiak.
Az ADOM Diákmozgalom 10. születésnapja alkalmából egy tíz eseményből álló programsorozatot hirdetett, míg az Egységes Diákfront a Belügyminisztérium elé vonul a béremelések miatt.
Két legyet ütne a kormány egy csapásra a státusztörvénnyel: kevesebbet kell egyeztetnie és még szembe is fordítaná egymással az oktatásüggyel elégedetlen szakszervezeteket. Akik azonban azt mondják, nem ülnek fel a megosztásnak, inkább összedolgoznak. Például egy hamarosan várható népszavazási aláírásgyűjtésben, miután kisebb meglepetésre a Kúrián a PSZ két kérdése átment. A másik hármat viszont a Kúria is elmeszelte.
Pankotai Lili volt iskolájának példája szélsőséges reakció lehet. Az általunk megkérdezett, diákmozgalmakban résztvevő diákok beszámolói alapján nagyon vegyes, hogy az egyes iskolák hogyan kezelik a közéletileg aktív tanulókat. Valahol nincs vele az iskolavezetésnek sem gondja, máshol viszont kirúgással fenyegetik meg az ülősztrájk szervezőjét. Az órákon elvileg tilos politizálni, de, hogy a folyosón ki miről beszélget, nem lehet megszabni. Előfordul, ahol támogatják az oktatási tiltakozásokat, máshol viszont arra sem néznek jó szemmel, aki a tanáriban erről beszélget.
A vonulás alatt már néhány száz fősre duzzadó tömeg már azt is skandálta, hogy „ünnepeljük meg a tanárainkat”. Többen buborékot fújtak, volt, aki dobbal érkezett az eseményre, a lezárás utáni vonulás ezúttal elmaradt.
Az Oktogontól vonulnak a Belügyminisztérium épületéhez június ötödikén, délután. Előtte pedig pedagógusnapi gálát szervez az ADOM Diákmozgalom.
Szerintük az eddigi egyeztetések nem voltak megfelelően előkészítve, ezért hívták meg a belügyminisztert, amire korábban delegáltjai bólogattak, de szóbeli ígéretet már nem tettek.
Január 18-án délelőtt 10 órától több mint 68 ezer diák írja a központi felvételi vizsgát matekból és magyarból az ország 555 helyszínén. Kövessétek velünk az eseményeket az Eduline-on, ahol a vizsga után diákvéleményekkel és szaktanári véleményekkel várunk titeket, később pedig jövünk a feladatlapokkal is.